برنامه و بودجه

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: خدمت رهبری نامه‌ای از طرف رئیس جمهوری داده شده است و از ایشان اجازه خواسته‌ایم که اجازه دهند از ۲۰ درصد این درآمدها در دو موضوع تملک و اشتغال استفاده کنیم که ایشان نیز با برداشت ۱۰ درصد موافقت فرمودند.

در ادامه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی عملکرد دولت در اجرای بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ف رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به گلایه قالیباف در مورد عدم حضورش در این جلسه گفت: امروز همایش دو روزه برنامه و بودجه و برنامه هفتم را با روسای سازمان ها داشتیم، اطلاع نداشتم که باید در صحن حضور یابم، سخنرانی ام را قطع کردم و در صحن مجلس حضور یافتم.

وی ادامه داد: سال گذشته در تبصره ۱۴ حدود ۳۳۰ همت منابع و مصارف دیده شده بود که باید ۳۲ همت بابت اشتغال پرداخت می شد زمانی که من سازمان را تحویل گرفتم منابع و مصارف همخوانی نداشت و علی رغم مشکلات ۱۹ همت به اشتغال اختصاص دادیم.

میرکاظمی گفت: در جلسه‌ای که امروز با روسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها داشتیم بحث اشتغال یکی از محورها بود که مفصل در این زمینه توضیح دادم و دوستان توجیه شدند به‌خصوص در ارتباط با رشد اقتصادی که ما امروز اعداد رشد اقتصادی را تا سطح شهرستان محاسبه کردیم و در اختیار استان‌ها قرار گرفته و حتی برخی از استان‌های ما تا شهرستان هم رفته‌اند و مشخص کرده‌اند برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد چه بخشی در صنعت چه بخشی در کشاورزی و چه بخشی در خدمات باید رشد کنند. روسای سازمان‌ها مکلف بودند که پروژه‌هایشان را براساس این رشد و براساس آمایش سرزمین آماده کنند که بحمدالله بالغ بر ۹۰ درصد تکالیف‌شان را انجام داده‌اند و شاید ۱۰ درصد از اینها باقی مانده که در ماه‌های آتی قرار است کامل کنند.

میرکاظمی گفت: در جلسه‌ای که امروز با روسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها داشتیم بحث اشتغال یکی از محورها بود که مفصل در این زمینه توضیح دادم و دوستان توجیه شدند به‌خصوص در ارتباط با رشد اقتصادی که ما امروز اعداد رشد اقتصادی را تا سطح شهرستان محاسبه کردیم و در اختیار استان‌ها قرار گرفته و حتی برخی از استان‌های ما تا شهرستان هم رفته‌اند و مشخص کرده‌اند برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد چه بخشی در صنعت چه بخشی در کشاورزی و چه بخشی در خدمات به جز این عدد و رقم‌ها تا سطح شهرستان محاسبه شده و در اختیار عزیزان قرار گرفته است و اینها مکلف بودند که برنامه‌های پروژه‌هایشان را براساس این رشد و براساس آمایش سرزمین آماده کنند که بحمدالله بالغ بر ۹۰ درصد تکالیف‌شان را انجام داده‌اندو شاید ۱۰ درصد از اینها باقی مانده که در ماه‌های آتی قرار است کامل کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: شما در نظر بگیرید که چگونه می‌شود مجلس بدون اینکه ما قیمت انرژی را تغییر بدهیم، بدون اینکه تولید را افزایش بدهیم،اعتبارات یک تبصره را از ۳۳۰ یا ۳۴۰ همت به ۶۴۰ همت افزایش دهد!!!. از روز نخست مشخص بود که این منابع قابل وصول نیست. وقتی تبصره ۱۴ در سال ۱۴۰۰، ۳۴۰ همت منابع دارد، حداکثر در سال ۱۴۰۱ می توانستیم قیمت گاز را برای برخی از صنایع افزایش بدهیم، و ۱۰۰ همت اضافه شود این منابع افزایش یابد ولی منابع به هیچ عنوان به ۶۴۰ همت نمی‌رسد و نخواهد رسید و حالا در قبال آن هم مصارف دیده شده است.

وی ادامه داد: بارها از دوستان تقاضا کردیم که منابع و مصارف را به گونه‌ای ببینیم که با ۵ یا ۲ درصد خطا اتفاق بیفتد. چگونه می‌شود با وجود اینکه قیمت گاز و فراورده تغییر نکرده، میزان تولید افزایش پیدا نکرده،منابع یک تبصره از ۳۴۰همت به ۶۴۰ همت افزایش یابد.

وی افزود: بالاخره یک حساب منطقی وجود دارد و ما براساس آن تنظیم و حرکت می‌کنیم. تا جایی که وسعمان می‌رسد پرداخت‌های کمیته امداد و بهزیستی را انجام داده‌ایم ولی واقعیت این است که وقتی که ۲۰۰ همت عدم تحقق است، قاعدتا باید قدری مدارا کرد.

میرکاظمی ادامه داد: از طرفی خود عزیزان بحث معیشت را مهم می‌دانستند. آقای قالیباف بارها در جلسات مشترک دولت و مجلس به معیشت تاکید کردند و گفتند معیشت را جدی بگیریم. یارانه مردمی از همین محل پرداخت می‌شود. اگر خود بنده می‌خواستم در این زمینه تصمیم بگیرم ممکن است عدد دیگری را تصمیم بگیرم اما وقتی مجموعا تصمیم گرفته شده که این یارانه با این حجم داده شود از محل تبصره ۱۴ است.

وی گفت: در حال حاضر از محل تبصره ۱۴، ماهی ۲۸ همت یارانه ماهیانه پرداخت می‌کنیم، یارانه که پرداخت مستقیم به مردم است. شما اگر همین را جمع بزنید، ببینید چقدر منابع و مصارف داریم و آیا می‌توانیم برای اشتغال کار جدی انجام بدهیم البته باید انجام بدهیم اما از محل تبصره ۱۴ نمی‌توانیم. من آن زمانی که با دوستان مخالفت می‌کردم و می‌گفتم فکر اشتغال هم باشیم همه عزیزان تاکیدشان این بود که معیشت امروز محور است و باید به معیشت رسیدگی کنیم و اشتغال و رشد اقتصادی بحث دوم است.

وی افزود: بالاخره یک حساب منطقی وجود دارد و ما براساس آن تنظیم و حرکت می‌کنیم. تا جایی که وسعمان می‌رسد پرداخت‌های کمیته امداد و بهزیستی را انجام داده‌ایم ولی واقعیت این است که وقتی که ۲۰۰ همت عدم تحقق است، قاعدتا باید قدری مدارا کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: امیدواریم با همه این احوال در نیمه دوم سال بتوانیم اجازه‌ای بگیریم. از طرف رئیس جمهور خدمت مقام معظم رهبری نامه‌ای داده شده است زیرا می‌دانید امسال تنها سالی است که ۴۰ درصد درآمد های صادرات نفت به حساب صندوق توسعه ملی می‌رود یعنی ما ۱۴.۵ درصد به شرکت ملی نفت می‌دهیم، ۴۰ درصد به حساب صندوق می‌رود. به این معنا که از هر ۱۰۰ دلار نفتی که می‌فروشیم ۴۵.۵ دلار به دولت میرسد.

میرکاظمی بیان کرد: امروز اجازه‌ای را از مقام معظم رهبری خواسته‌ایم که اجازه بدهند آن ۲۰ درصد را فقط برای دو موضوع استفاده کنیم یکی بحث تملک و دیگری بحث اشتغال است. یعنی حتی در نامه‌ای که رئیس جمهور تدوین کرده‌اند به هیچ عنوان بحث جاری قید نشده و اجازه‌ای بابت جاری گرفته نشده است. ایشان با ۱۰ درصد موافقت کرده‌اند و امیدواریم بانک مرکزی این را تبدیل کند و واریز کند تا بتوانیم به بحث تملک و اشتغال کمک جدی کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =