کد خبر: 9454
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
خدائیان

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جمع بازرسان امور نفت سازمان بازرسی از آنها خواست با شناسایی دقیق بسترهای فساد، دست صاحبان نفوذ را از حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کوتاه کنند.

ذبیح الله خدائیان  در ادامه سلسله نشست‌های خود با بازرسان سازمان بازرسی درباره اجرای برنامه‌های مسئله محور، از حوزه نفت به عنوان یکی از مهم ترین و اثرگذارترین حوزه‌های این سازمان از نظر اقتصادی یاد کرد و گفت: مطابق با فرمایشات ریاست محترم قوه قضاییه، معاونان و بازرسان بر احصای مسائل و شناسایی بسترهای تولید فساد مکلف شدند که این آسیب‌ها شناسایی شده و درطی جلسات مشترک میان سازمان بازرسی، دیوان عدالت اداری و معاونت پیشگیری از وقوع جرم در دست بررسی برای ارائه به ریاست محترم دستگاه قضایی است.

وی با اشاره به شناسایی گلوگاه‌های فساد و مسائل مهم درباره موضوعات مربوط به نفت، تکلیف ریاست عدلیه به سازمان بازرسی در این زمینه را مورد اشاره قرار داد و افزود: رفتار یک بازرس باید قانونمدار و قاطع و به گونه‌ای باشد که سایه او در دستگاه مربوطه احساس شود و پیشگیری از وقوع جرم و تخلف و همچنین بازدارندگی را رقم بزند.

وی با اشاره به جایگاه مهم و تاثیرگذار سازمان بازرسی کل کشور مطابق با قانون اساسی و قوانین موضوعه، توجه بازرسان را به انجام درست وظایف نظارتی در چارچوب قوانین و مقررات معطوف ساخت و از آن‌ها خواست خود را با سلاح ایمان، تقوای الهی و تهذیب و تزکیه نفس تجهیز کنند.

عضو شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به گستردگی موضوعات مرتبط با امور نفت، به برخی از آسیب‌های این حوزه از جمله قراردادها اشاره و تصریح کرد: همه بازرسان باید به همه قوانین و مقررات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مسلط باشند.

وی از بازرسان امور نفت خواست با تمرکز بر آسیب شناسی مسائل و بسترهای فسادزا، از پرداختن به مسائل جزیی پرهیز کنند.

خدائیان افزود: با تعریف بازرسی‌های مهم و تشکیل پرونده‌های اساسی، همه جوانب یک موضوع را به طور کامل بررسی و ضمن توجه به نقاط قوت و ضعف مدیران، گزارش جامع، کامل، مستند و مستدلی را ارائه کنید.

وی با اشاره به ضرورت اثربخشی گزارش‌ها و در نتیجه آن برای ریشه کنی فساد شود گفت: بازرسان سازمان بازرسی باید به عنوان مهمترین دستگاه نظارتی با شناسایی دقیق بسترهای فساد، انجام آسیب شناسایی‌های لازم، ورود به موقع و پرهیز از سیاسی کاری، دست صاحبان نفوذ را از حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کوتاه کنند و مطمئن باشند که سازمان به طور قاطع از این بازرسان حمایت خواهد کرد.

بنابراین گزارش، در ابتدای این نشست مصطفی علی اصغرپور معاون نظارت و بازرسی امور اقتصادی به ارائه گزارش‌هایی در این حوزه پرداخت و بازرسان نیز به بیان نقطه نظر خود پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =