کد خبر: 9413
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲
قوه

سخنگوی قوه قضاییه گفت: رای شرعی و قانونی برای پرونده حادثه متروپل صادر شده است.

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه، در نشست خبری افزود: به میزان تقصیر، هر کدام از متهمین به پرداخت دیه کامل قربانیان و پرداخت دیه مصدومین این حادثه محکوم شدند.

او گفت: هر کدام از متهمین به سه سال حبس تعزیری درجه ۵، دو سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی، لغو پروانه اشتغال و محرومیت از عضویت در سازمان نظام مهندسی محکوم شدند.

وی با بیان اینکه این حکم ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ قابلیت تجدید نظر دارد، افزود: متهم اصلی پرونده متروپل متوفی به میزان ۷۵ درصد مقصر بوده که دیه اولیا دم از اموال وی پرداخت خواهد شد.

ستایشی درباره فیلم زورگیری در اتوبان نیایش و اقرار متهم به ۱۰۰ فقره سرقت گفت: اقدامات قضایی برای متهم این پرونده صورت گرفته و کیفرخواست وی صادر و به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است. یکی از اتهامات وی محاربه از طریق سلاح سرد و ایجاد ناامنی بوده است.

او گفت: اینکه متهم به ۱۰۰ فقره سرقت اقرار کرده اینطور نبوده است، اما سرقت‌های متعددی داشته است. اتهامات دیگری هم برای وی نسبت به سرقت تلفن و سایر موارد دیده شده. تقاضای اشد مجازات برای وی شده است. در روزهای آتی مجازات و کیفر کسی که به امنیت مردم تعرض می‌کند به نتیجه می‌رسد.

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت بازداشت دو تبعه سوئد گفت: این دو نفر در ارتباط با حوزه مواد مخدر بازداشت شده اند. روند رسیدگی به پرونده مطابق موازین شرعی و قانونی صورت پذیرفت. پرونده از مرحله دادسرا گذشته و در مرحله دادگاه انقلاب به اقتضای صلاحیت دادگاه انقلاب محکومیت حاصل شده است.

سیمون کاسپر براون تبعه سوئدی به ۵ سال حبس جزای نقدی معادل ۱۰ برابر افزایش کالای ممنوع به میزان ۱۰ میلیارد و ۱۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال محکوم شده است. «استفان کوین گیلبرت» به ۸ سال حبس و ۶۰ ضربه شلاق تعزیری و پرداخت یکصد و پنجاه میلیون جزای نقدی محکوم شده است.

مهدی جهانگیری تاکنون رد مال و جزای نقدی در نظر گرفته شده در دادنامه‌اش را انجام داده است. وی کمتر از ۸۰ روز حبس دارد و می‌تواند از مرخصی استفاده کند و مطابق مقررات به وی مرخصی اعطا شده است.

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی گفت: هم اکنون فرایند تحویل اقلام مکشوفه به مالباختگان در حال انجام است. پرونده در مرحله دادسرا است و تصمیمات قضایی در دادسرای ویژه سرقت اتخاذ شده و ادامه دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =