اقتصادی

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: ۲۶ هزار میلیارد تومان، میزان تسهیلات ازدواج در ۳ ماه نخست برای ۱۹۴ هزار نفر است.

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در نشست خبری اظهار داشت: در موضوع وام ازدواج، بخشی از این وام‌ها موکول به تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ بود که مراحل قانونی این تبصره به‌تازگی گذرانده شده و تأخیر در ابلاغ، باعث تأخیر آن شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت، تصریح کرد: ۲۶ هزار میلیارد تومان، میزان پرداختی وام ازدواج در ۳ ماه نخست برای ۱۹۴ هزار نفر است.

 وزیر اقتصاد، درباره وام ودیعه و تسهیلات مسکن نیز گفت: بر اساس آخرین اطلاعات، ۲۷ هزار تقاضای رسمی ارسال شده است که ۱۰ هزار نفر از این تعداد، برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند و برخی دیگر نیز در حال تکمیل پرونده هستند.

خاندوزی، اظهار داشت: ساخت ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی، آغاز شده و این آمار، شامل مراحل ساخت تا انجام است.

 وزیر اقتصاد گفت: عملکرد دولت در ۴ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که دولت تا حد خوبی در جبران کسری بودجه موفق بوده است. در ۴ ماهه نخست ۱۴۰۱ نسبت به ۴ ماه نخست سال ۱۴۰۰، ۴۸ درصد رشد منابع درآمدی محقق شده بودجه را شاهد بودیم و هزینه‌ها نیز ۱۶ درصد رشد کرده است.

 خاندوزی، تصریح کرد: با افزایش میزان صادرات نفت و افزایش قیمت جهانی و همچنین با توجه به در نظر گرفتن نرخ ETS به عنوان نرخ تبدیل، درآمد حاصل از صادرات نفت خام و میعانات برای خزانه دولت در ۴ ماهه نخست نسبت به زمان مشابه سال گذشته، ۵۸۰ درصد رشد داشته است.

  سخنگوی اقتصادی دولت گفت: بر اساس جمع‌بندی‌های کارشناسی، بنده قبلا با تشکیل وزارت بازرگانی مخالف بودم، اما حالا با جمع‌بندی و رأی هیئت وزیران، موافق تشکیل وزارت بازرگانی هستیم و دولت و مجلس به‌طور مشترک به این رأی رسیده‌اند.

خاندوزی، اظهار داشت: با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر اینکه امسال افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت، از ابزارهای دیگر (غیر قیمتی) برای مهار مصرف استفاده خواهیم کرد.

 وزیر اقتصاد گفت: آمارهای اقتصادی، روشن بوده و شایعاتی که برخی درباره نرخ تورم منتشر می‌کنند، بی‌پایه است؛ آمارهایی که اعلام کرده‌ایم، نسبت به بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی و بانک مرکزی بر اساس آمار بوده است.

 خاندوزی، اظهار داشت: نرخ سود سپرده بانکی، یکی از کلیدی‌ترین شاخص‌ها است که آثار چند بعدی، هم در عرصه سیاست پولی داخل و هم رفتار سرمایه‌گذاران دارد؛ بنابر این با توجه به این متغیر، مجموعه ابعاد آن در دولت، مطرح و به نشست شورای پول و اعتبار، سپرده شد. با توجه به اینکه هنوز این نشست برگزار نشده است، باید صبر کنیم تا مصوبات درباره نرخ سپرده‌ها از آن بیرون آید.

 سخنگوی اقتصادی دولت گفت: طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها با سرعت خوبی پیش می‌رود و ۹۰ درصد تراکنش نان کشور در این طرح صورت می‌گیرد. ۷۰ میلیارد تومان میزان خرید نان در سامانه یارانه آرد ثبت شده است و این امکان برای دولت وجود دارد که بفهمیم چقدر از این آرد به نان تبدیل می‌شود و چقدر موجب فروش نان نمی‌شود.

خاندوزی، تصریح کرد: در همین مرحله نخست، کار مهار شده است و با تکمیل این طرح که در روزهای آینده صورت می‌گیرد، نتایج خوب و اثر مثبت آن را خواهیم دید؛ اگر این را با طرح‌های دیگر که اجرا شده است، مقایسه کنیم، باید بگوییم بسیار کمک می‌کند.

 وزیر اقتصاد گفت: نظارت در وهله اول بر عهده خود بانک‌ها است، اما در برخی موارد اخبار خوبی درباره نظارت آن‌ها بر قانون و تمکین‌ نکردن برخی بانک‌ها در سراسر کشور نداشتیم؛ چند مدیر بانک از سمت خود برکنار شدند و دولت به‌طور جدی پیگیر این موضوع هستند.

 خاندوزی، اظهار داشت: همچنان این مسیر نظارتی درباره دستور پرداخت وام بدون ضامن، پیگیری می‌شود و تا جایی‌که به شکل مطلوب برسیم، این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

 سخنگوی اقتصادی دولت گفت: افزایش نیافتن قیمت اقلام ثانویه، یکی از موضوعات مستمر مطرح شده در ستاد تنطیم بازار بوده و هر هفته در دفتر معاون اول رئیس جمهور، یکی از نخستین دستورهای نشست، پیگیری افزایش نیافتن قیمت این اقلام است؛ در برخی از موارد که شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم، توبیخ شدید انجام شده است.

 خاندوزی، تصریح کرد: سران قوا اختیارات جدیدی به سازمان تعزیرات حکومتی داده‌اند که بتواند این‌گونه موضوعات را پیگیری کند.

 وزیر اقتصاد گفت: تعداد اظهارنامه‌های مالیاتی، ۵۰ درصد و مبلغ این اظهارنامه‌ها ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

 سخنگوی اقتصادی دولت، همچنین اظهار داشت: استعفای رئیس بانک مرکزی، شایعه بوده و استعفایی در کار نبوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =