کد خبر: 8534
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
پیشدار

کتاب عملیات روانی از نظریه تا عمل اثر دیگری از رئوف پیشدار ، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات است .

کتاب «عملیات روانی از نظریه تا عمل - با تاکید بر عملیات روانی آمریکا در جنگ دوم خلیج فارس» مجموعه ای است از نظرات علما و مقدمین و یافته های علمی، تجربی و میدانی و سال ها تحصیل و تدریس در دانشگاه و کار مطبوعاتی نویسنده در میدان در لبنان دهه ١٩٨٠ میلادی و اشغال این کشور توسط اسرائیل و جنگ های داخلی آن کشور ، هشت سال دفاع مقدس، افغانستان سقوط دولت اول طالبان و القاعده و عراق سقوط صدام حسین که در مقدمه و فصل هایی از  کتاب مفصل به آن اشاره شده است.

 در کتاب مذکور آمده است :عملیات روانی بخش مهمی از ابزارهای قدرت است که فعالیت های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اطلاعاتی را در بر می گیرد.جنگ روانی عبارت از دستکاری عقاید از طریق به کارگیری رسانه، و ناتوان کردن دشمن برای عمل  و عکس‌ العمل است.

انقلاب فناوری که امروزه جهان آن را تجربه می کند، شیوه زندگی، کسب و کار و جنگیدن ما را متحول کرده است. در طول تاریخ، هیچ گاه جامعه بشری به اندازه امروز با انبوه اطلاعات و اخبار مواجه نبوده است.

جنگ هایی که همین الان در جریان است و جنگ هایی که در آینده رخ خواهد داد، بوسیله تسلیحات جنگی و تنها در میدان های نبرد نخواهد بود، بلکه این جنگ ها به دلیل تصوراتی رخ خواهد داد که رسانه ها به مردم القاء می کنند. هنگامی که جنگ آغاز می شود، حقیقت اولین قربانی است.

در فصل پایان بخش کتاب، گزیده ای از  مقالاتی جای گرفته است که در سال ها درباره موضوع کتاب در مطبوعات و خبرگزاری ها بویژه ایرنا توسط نویسنده به نگارش درآمده است.

کتاب را انتشارات دانشگاهی  «هوشمند تدبیر» منتشر کرده است که قبلا کتاب  « میقات عاشقی» را چاپ کرده است که  یک سفرنامه تحقیقی از حج است. سفرنامه دیگرم از حج با عنوان  « اینجا تا خدا فاصله ای نیست» بحثی تفصیلی از حج و فلسفه و کارکردهای آن در عرصه های مختلف است.

از دکتر پیشدار، پیشتر در حوزه رسانه کتاب های  « نگارش برای رسانه»،  «سفرنامه کابل» یک مجموعه از انواع گزارش رسانه ای و  کارکردهای  « تعزیه زمینه قزوین» به عنوان یک رسانه ارتباطی و... چاپ و نشر یافته است.

کتاب  "عملیات روانی آمریکا در جنگ دوم خلیج فارس " در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ، انتشارات "هوشمند تدبیر " در دسترس عموم قراردارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =