لطیفی

سخنگوی گمرک گفت: در سال ۱۴۰۰ تجارت با اعضای اتحادیه اقتصادی شانگهای به ۵۵ میلیون تن، به ارزش ۳۷.۲ میلیارد دلار رسید که نشان دهنده رشد ۳۳ درصدی در واردات و صادرات با این کشور است.

به گزارش گمرک، «سید روح الله لطیفی» اظهار داشت:در سال ۱۴۰۰ تجارت ایران با اعضای سازمان همکاری های اقتصادی شانگهای به ۵۴ میلیون و ۸۵۶ هزار تن کالا، به ارزش ۳۷ میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۳۳ درصدی داشته است.

وی افزود: سهم صادرات به اعضای این سازمان ۴۵ میلیون و ۳۴۹ هزار تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار بود که با رشد ۴۱ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده است.

لطیفی خاطرنشان کرد: واردات ایران از اعضای کشورهای سازمان همکاری شانگهای در سالی که گذشت ۹ میلیون و ۵۰۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۹رشد ۲۴ درصدی داشته است.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان صادرات کشورمان به ۱۱ کشور عضو و ناظر شانگهای تصریح کرد: چین با خرید بیش از ۱۴ میلیارد و ۳۲۳ میلیون دلار و رشد ۵۸ درصدی، افغانستان با یک میلیارد و ۸۳۹ میلیون دلار و کاهش ۲۰ درصدی و هند با یک میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و رشد ۴۲ درصدی سه مقصد اول کالاهای ایرانی در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای بودند. 

وی افزود: پاکستان با خرید یک میلیارد و ۲۶۱ میلیون دلار و رشد ۲۴ درصدی، روسیه ۵۷۹ میلیون دلار و رشد ۱۵ درصدی، ازبکستان با خرید ۴۰۲ میلیون دلاری و رشد ۱۴۶ درصدی، قزاقستان با ۱۸۷ میلیون دلار و رشد ۱۱ درصدی،تاجیکستان با ۹۱.۶ میلیون دلار و رشد ۴۵۹ درصدی، قرقیزستان با ۷۹ میلیون دلار و رشد ۷۲ درصدی، بلاروس با ۱۷ میلیون دلار و کاهش ۱۹ درصدی و مغولستان با ۵۶۶ هزار دلار و با رشد ۳۷ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند.

لطیفی در خصوص میزان واردات از سازمان همکاری شانگهای گفت: چین با فروش ۱۲ میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار کالا به ایران و رشد ۲۹ درصدی، روسیه با یک میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار و رشد ۵۶ درصدی و هند با یک میلیارد و ۵۸۴ میلیون دلار و کاهش ۲۶ درصدی، سه کشور تامین کننده کالاهای مورد نیاز ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در سال ۱۴۰۰بودند.

سخنگوی گمرک افزود: پاکستان با فروش ۳۱۲ میلیون دلار و رشد ۷۶ درصدی، ازبکستان با ۱۱۵ میلیون دلار و رشد ۲۶ درصدی، قزاقستان با ۷۸ میلیون دلار و رشد ۱۰۸ درصدی،تاجیکستان با ۳۹ میلیون دلار و رشد ۴۳۹ درصدی، افغانستان با ۲۱ میلیون دلار و رشد ۴۰۷ درصدی، بلاروس با ۱۰ میلیون دلار و رشد ۹ درصدی، قرقیزستان با سه میلیون دلار و کاهش ۴۵ درصدی و مغولستان با ۲.۷ میلیون دلار و رشد ۱۰ درصدی در رتبه های بعدی فروش کالا به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در سال ۱۴۰۰قرار دارند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =