گمرک

سخنگوی گمرک گفت: تجارت خارجی ایران با کشورهای عضو اکو به ۱۳ میلیارد و ۱۱۰ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۹۷۱ دلار و به وزن ۲۴ میلیون و ۷۵۸ هزار و ۸۲۷ تن کالا رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد در ارزش و ۲۵ درصد در وزن، افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، «سید روح اله لطیفی» اظهار داشت: در ۱۰ ماهه امسال از مجموع تجارت ۱۳ میلیارد و ۱۱۱ میلیون دلاری ایران با اکو، ۲۱ میلیون و ۳۵ هزار و ۹۵۵ تن کالا به ارزش هشت میلیارد و ۴۱۹ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۳۵ دلار مربوط به صادرات بوده است.

وی افزود: میزان و حجم کالاهای صادراتی ایران به ۹ کشور عضو سازمان اکو در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۰ از نظر وزنی ۳۶ درصد و از لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۱ درصد افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص میزان صادرات کالا به هر یک از اعضای اکو، خاطرنشان‌کرد: از بین ۹ کشور عضو اکو، صادرات به کشورهای ترکیه با ۱۲ میلیون و ۷۴ هزار و ۶۲ تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۵۳۰ میلیون و ۸۴۰‌هزار و ۱۰۷ دلار و رشد ۱۲۲ درصدی در ارزش، افغانستان با سه میلیون و ۵۸۴ هزارو ۳۸۹ تن به ارزش یک میلیارد و ۵۳۹ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۵۹۶ دلار و کاهش ۱۹ درصدی در ارزش و پاکستان با ۲‌میلیون و ۴۰۰ هزار و ۵۲ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۸ میلیون و ۱۲۲ هزارو ۲۰۵ دلار و رشد ۲۶ درصدی، اصلی ترین مقاصد کالاهای ایرانی به اکو بودند.

وی افزود: کشور جمهوری آذربایجان با خرید ۴۳۸ میلیون و ۳۳۲هزار و ۳۰ دلار و رشد چهار درصدی، ازبکستان با ۳۴۰ میلیون و ۸۲۴ هزار و ۶۷۸ دلار و رشد ۱۹۶ درصدی، ترکمنستان با ۲۶۷ میلیون و ۷۰ هزار و ۱۵۳ دلار و رشد ۱۶۳ درصدی، قزاقستان با ۱۴۹ میلیون و ۸۶۵ هزار و ۸۴۳ دلار و رشد ۱۸ درصدی، قرقیزستان با ۶۷ میلیون و ۹۳۵ هزار و ۵۰۵ دلار و رشد ۱۱۱ درصدی و در نهایت تاجیکستان با ۶۷ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۱۸ دلار خرید از ایران و رشد ۳۸۹ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال، در رتبه های بعدی خرید کالاهای ایرانی در اعضای سازمان اکو قرار دارند.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک خاطرنشان‌کرد: مشتقات نفتی، لبنیات، مواد غذایی، انواع میوه های تازه و خشک، آب میوه و مرکبات، فرش، زعفران، ماهی، خاویار، آبزیان زینتی، انواع سنگ و تجهیزات ساختمانی، پوشاک، تجهیزات صنعتی، کیف و کفش، دارو و لوازم بهداشتی و مصنوعات پلاستیکی از عمده کالاهای صادراتی ایران به اکو بوده است.

وی اضافه‌کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری افزون بر سه‌میلیون و ۷۲۲ هزار و ۸۷۲ تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۶۹۱ میلیون و ۲۱۷ هزارو ۸۶۳ دلار، از کشورهای عضو اکو وارد شده که ۱۵ درصد از لحاظ وزنی کاهش و ۲۶ درصد از لحاظ  ارزش  نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.

لطیفی گفت: کشورهای ترکیه با سه میلیون و ۲۱۹ هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۲۳۱ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۷۶۵ دلار و رشد ۲۴ درصدی در ارزش، پاکستان با ۲۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۰۲ میلیون و ۷۴۰ هزار و ۲۰۶ دلار و رشد ۴۰ درصدی در ارزش، ازبکستان با ۵۵‌هزار و ۲۸۴ تن به ارزش ۱۰۱ میلیون و ۶۸۸ هزار و ۹۴۰ دلار و رشد ۳۹ درصدی، اصلی ترین کشورهای طرف معامله ایران برای تامین نیازهای کشور از بین کشورهای عضو اکو بودند.

وی درباره میزان واردات ایران از سایر اعضای اکو، تصریح‌کرد: قزاقستان با فروش ۴۹ میلیون و ۷۳۸ هزار و ۱۲۹ دلار و رشد ۵۴ درصدی، جمهوری آذربایجان با ۳۴ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۶۰۱ دلار و رشد ۷۵ درصدی، ترکمستان با ۲۶ میلیون و ۶۸۰ هزار و ۵۲۰ دلار و رشد ۶۵ درصدی، تاجیکستان با ۲۶ میلیون و ۴۵۵ هزار و ۱۰۵ دلار و رشد ۳۳۰ درصدی، افغانستان با ۱۵ میلیون و ۶۴۶ هزار و ۷۶۷ دلار و رشد ۴۹۰ درصدی و قرقیزستان با ۲ میلیون و ۷۵۷ هزار و ۸۳۳ دلار و کاهش ۴۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب در جایگاه بعدی تامین نیازهای ایران در بین ۹ کشور عضو اکو قرار دارند.

لطیفی افزود: کالاهای اساسی، ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه تولید و ملزومات پزشکی و دارو، کالاهای وارداتی ایران از اکو محسوب می شود.

وی با اشاره به کشورهای عضو اکو گفت: بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار، حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه، تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی در ۱۰ کشور عضو،  تسریع برنامه توسعه حمل و نقل و ارتباطات از برنامه های سازمان اکو برای کشورهای عضو است، همچنین اکو در بسیاری از ابتکارات جهانی به عنوان یک شریک فعال و جدید می‌تواند حضور داشته و نقش سازنده و بی بدیلی در پیشبرد اهداف توسعه پایدار در بسیاری از حوزه‌ها ایفا کند که امیدواریم دولت سیزدهم با سیاست همگرایی منطقه ای و توسعه روابط با همسایگان و سازمان های عضو، نقش موثر تری را در این سازمان  ایفا کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =