قطار ایران به افغانستان

بهره‌برداری از راه‌آهن خواف - هرات، گامی مهم در توسعه شبکه ریلی به شمار می‌رود که ضمن توسعه شرق کشور می‌تواند سهم ایران در ترانزیت کالا بین اروپا و آسیا را افزایش داده و جایگاه کشورمان در کریدورهای شرق به غرب را تقویت کند.

قرار است روز 20 آذرماه سال جاری یکی از بزرگترین پروژه های ریلی کشور با حضور روسای جمهوری ایران و افغانستان به طور رسمی به بهره برداری برسد. طول مسیر قابل افتتاح حدود ۱۴۰ کیلومتر است که ارزش روز هزینه صرف شده برای آن ۱۸۰۰ میلیارد تومان است.   

احداث راه آهن خواف - هرات به عنوان ششمین خط آهن مرزی ایران با همسایگان منطقه، یکی از پروژه های مهم زیربنایی است که نقش بسیار بزرگی را در اقتصاد و توسعه ایران و افغانستان خواهد داشت.

توسعه و تقویت روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور با تسهیل صادرات و واردات کالا و مسافرت بین دو کشور، جابجایی و ترانزیت بیش از ۶ میلیون تن بار در چشم انداز بلند مدت، کاهش هزینه نسبی حمل و نقل و رفع انحصار حمل کالا از حمل و نقل جاده ای، افزایش ایمنی در ترابری منطقه و کاهش مصرف سوخت در مقایسه با حمل و نقل جاده‌ای از جمله اهداف اجرای این طرح است.

دسترسی مناسب ریلی افغانستان از طریق ایران به دیگر مناطق بین المللی اعم از آب های آزاد جنوب، منطقه قفقاز، ترکیه، عراق و اروپا و پوشش خدمات ترابری ریلی برای حدود یک میلیون نفر از مردم افغانستان در منطقه هرات نیز از اهداف دیگر اجرای این طرح است.

ایران یکی از بزرگترین مبادی واردات کشور افغانستان در چند سال گذشته بوده است. به‌طوری که در سال ۱۳۹۷ حجم تجارت بین دو کشور حدود ۳ میلیارد دلار بوده که به باور کارشناسان تجارت کشور افغانستان  تا یک دهه آینده این میزان از تبادلات  بین دو کشور می تواند به حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار در سال برسد. احداث این خط آهن می تواند نقش بسزایی در افزایش تبادلات تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان ایفا کند. 

با رسیدن ریل قطار در پنج مرکز از استان‌ها در دولت تدبیر و امید، حال توجه اکثر مسولان حاضر در کشور به سمت افتتاحیه پروژه ریلی بزرگ در منطقه خواف- هرات و اتصال ریلی ایران و افغانستان جلب شده  که به عنوان ششمین مرز ریلی کشور فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و هدف از راه‌اندازی آن توسعه افغانستان و افزایش قدرت ترانزیتی ایران در منطقه است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =