کد خبر: 3571
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
خدائیان

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشوربا اشاره به بی عدالتی و تبعیض بین دفاتر اسناد رسمی،گفت: برخی از دفاتر حدود ۲۵۰ میلیون تومان درآمد دارند، اما برخی دیگر از دفاتر قادر به تهیه درآمد دفتر خود نیستند بنابراین سامانه‌ای در دست طراحی است تا اسناد رسمی بین دفاترعادلانه تقسیم شود .

ذبیح الله خدائیان در مراسم "روز دفاتر اسناد رسمی" به ارتقای سند رسمی اشاره کرد و افزود: یکی از محور‌های اصلی طرح تحول قضایی ارتقا و توسعه سند رسمی در برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت است که خوشبختانه رئیس دستگاه قضایی نیز با توجه به آشنایی و آسیب شناسی که دارد به این موضوع توجه داشته و بار‌ها در سخنرانی‌های خود تاکید کرده است که باید کاری کنیم که اعتبار سند رسمی در اولویت باشد و استفاده از سند رسمی در معاملات و نقل و انتقالات مردم در اولویت قرار گیرد.

وی به زمینه سازی زیرساخت‌ها اشاره کرد و گفت: پیش نویس طرحی را تدوین و تهیه کرده‌ایم که مقرر شده است نقل انتقالات آنچه که داری سند است در قالب اسناد رسمی باشد که البته این طرح با طرحی که در کمیسیون قضایی مجلس مطرح است، ادغام شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه با بیان اینکه ما مخالف بنگاه‌ها (بنگاه‌های املاک) نیستیم، گفت: کار بنگاه‌ها واسطه‌گری و دلالی است که باید در آنجا کار خود را انجام دهند، اما تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی باشد و سامانه‌ای را در این خصوص راه‌اندازی می‌کنیم که در حال تدوین است.

وی درباره تأثیر دفاتر اسناد رسمی در اقتصاد مقاومتی نیز گفت: باید بودجه کشور به مالیات ارتباط داشته باشد و هیچ معامله‌ای انجام نشود مگر اینکه مالیات آن پرداخت شود که اکنون نیز بخش عمده‌ای از مالیات کشور از طریق دفاتر اسناد رسمی تهیه می‌شود و بخش مهمی از درآمد‌ها ناشی از عملکرد دفاتر اسناد رسمی است که البته این دفاتر به صورت گمنام کار می‌کنند و کسی نمی‌داند که دفاتر اسناد در این زمینه موثر هستند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه بیش از ۹۹ درصد همکاران ما، درست و سالم کار می‌کنند، گفت: دفاتر اسناد رسمی مردمی‌ترین امور حاکمیتی است.

خدائیان گفت: بیش از ۸۰ سال است که مردم به اسناد رسمی اعتماد دارند که باید از این اعتماد عمومی پاسداری و حفاظت کرد و آن را ارتقا بخشید، یکی از راه‌های ارتقای اعتماد برخورد جدی با معدود افرادی است که در این قشر حضور دارند و با عملکرد خود عملکرد دیگران را زیر سوال می‌برند، حال این افراد کارمند ثبت یا دفتر اسناد رسمی باشند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه یکی از محور‌های طرح تحول در قوه قضاییه تکریم همکاران و ارباب رجوع است، افزود: بیش از ۹۹ درصد همکاران ما در دفاتر اسناد رسمی درست عمل می‌کنند و ما هم نگذاریم عده‌ای خلاف این موضوع عمل کنند و اگر برخوردی با مواردی که عملکرد سوء دارند، صورت می‌گیرد به دلیل تاکید رئیس دستگاه قضا در خصوص تحول در درون و برون قوه و به خاطر حفظ حرمت همکاران است.

وی با بیان اینکه اگر سردفتری تخلف کند، همه را به پای ما می‌نویسند، گفت: باید دست به دست هم دهیم که این جایگاه را ارتقاء بخشیم، باید اعتماد را حفظ کنیم و به آگاه‌سازی افکار عمومی کمک کنیم، امروزه هجمه‌هایی در فضای مجازی نسبت به همکاران ثبت اسناد صورت می‌گیرد و شائبه‌هایی درباره درآمد‌های نجومی وجود دارد، طوری القا می‌شود که همه دفاتر اسناد رسمی حقوق نجومی می‌گیرند در حالی که درصد خیلی کمی اینگونه است و برخی از دفاتر حتی در اداره دفتر خود دچار مشکل هستند.

خدائیان به تقسیم عادلانه اسناد رسمی بین دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و افزود: یکی از موضوعات دیگر بی عدالتی و تبعیض بین دفاتر اسناد رسمی است، بطوری که برخی از دفاتر حدود ۲۵۰ میلیون تومان درآمد دارند، اما برخی دیگر از دفاتر قادر به تهیه درآمد دفتر خود نیستند بر همین اساس به منظور تقسیم عادلانه اسناد سامانه‌ای را در دست طراحی داریم که اگر راه اندازی شود تقسیم عادلانه اسناد انجام می‌شود.

وی گفت: برخی به موضوع رانت در این زمینه اشاره می‌کنند که راه مبارزه با رانت، تقسیم عادلانه اسناد است و در این راستا سامانه‌ای در سازمان ثبت طراحی شده که در حال حاضر در دو استان به صورت آزمایشی فعال شده است و همچنین سامانه‌ای را برای خود دفاتر طراحی خواهیم کرد که زمینه تقسیم عادلانه اسناد برای تمام دفاتر فراهم خواهد شد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه پیشخوان ما همین دفاتر اسناد رسمی است، افزود: پیش نویس افزایش تعرفه هم در کمیته‌ای در قوه قضاییه در حال پیگیری است که در صورت نهایی شدن ابلاغ خواهد شد.

وی به ایجاد پیشخوان‌ها اشاره کرد و گفت: پیشنهاد ما همین دفاتر اسناد رسمی است که سابقه ۸۰ ساله دارد. البته برخی کار‌ها را باید برون‌سپاری کرد که سعی می‌کنیم با محور دفاتر اسناد رسمی باشد.

خدائیان به طرح کاداستر اشاره کرد و افزود: بار‌ها گفته‌ام سند رسمی و طرح کاداستر درست است و وظیفه ما است و اگر می‌گوییم این طرح اجرا شود به خاطر کشور بوده است و به خاطر سازمان ثبت نیست و در تمام جهان این طرح اجرا شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اگر می‌خواهیم زمین را اداره و با فساد مبارزه کنیم راه آن اجرای طرح کاداستر است.

خدائیان با بیان اینکه طرح کاداستر به خاطر نظام و مملکت است، تصریح کرد: تلاش می‌کنم در دوره مدیریتم طرح کاداستر را اجرایی کنم که البته این امر نیاز به کمک دیگران و از جمله نمایندگان مجلس دارد و ان‌شاءالله بتوانیم آن را به نتیجه برسانیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =