کد خبر: 3346
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
خدائیان

رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور از صدور حکم انفصال موقت 270 سردفتر و دفتریاران در سال جاری و شناسایی بیش از 50 دلال و کارچاق کن خبر داد.

ذبیح اله خداییان، در نشست خبری و آیین افتتاح طرح های فناوری اطلاعات در راستای توسعه خدمات الکترونیک، افزود:در ۶ ماهه نخست امسال، ١٩ هزار و ٣٩١ بازرسی از دفتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق انجام شده است.

وی ادامه داد: در این مدت، دادگاه های انتظامی برای رسیدگی به تخلفات تشکیل شده که در ۶ ماهه نخست امسال ٢ هزار پرونده بررسی شده است در حالی که در سال گذشته حدود هزار و ۶٠٠ مورد بوده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهارداشت: امسال برای ٢٧٠ سردفتر و دفتریاران حکم انفصال موقت صادر شده همچنین ٢٣ مورد سلب صلاحیت صادر شده است و علاوه بر آن در هیات های بدوی تخلفات ۵٠٠ پرونده رسیدگی شده است.

خداییان اضافه کرد: بیش از ۵٠ نفر دلال و کارچاق کن شناسایی و پرونده آنها آماده تحویل به دستگاه قضایی است.

معاون رئیس قوه قضائیه گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ٣١۶ هزار و ٧١۶ واقعه ازدواج ثبت شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٩ درصد کاهش را نشان می دهد همچنین ١٠١ هزار واقعه طلاق در این مدت ثبت شده است که در مقایسه با سال گذشته میزان ثبت واقعه طلاق، ٢ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در ۶ ماهه نخست امسال، تعداد ٢۴ هزار و ۶١٧ شرکت ثبت شده است که در مقایسه با سال گذشته ٩ درصد رشد داشته است همچنین ثبت موسسات تجاری نیز ۵ درصد رشد داشته است و در این مدت، ۲ میلیون و ١٩٨ هزار ثبت اشخاص حقوقی صادر شده است.

معاون رئیس قوه قضائیه درباره نقش سازمان ثبت در وصول مالیات ها گفت: هیچ سند مالکیتی بدون پرداخت مالیات صادر نمی شود.

خدائیان افزود: سال ٩٧، بیش از ۲ میلیون سند مالکیت صادر شده که قبل از صدور اسناد مالیات آنها پرداخت شده است. علاوه بر آن سازمان ثبت اسناد دارای بانک اطلاعات شرکت ها است و سازمان امور مالیاتی به این بانک دسترسی دارد و اگر شرکتی از پرداخت مالیات خودداری کند، همه خدمات ثبت به آن شرکت قطع می شود تا زمانی که مالیات خود را پرداخت کند.

وی یادآور شد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از دستگاه های حاکمیتی و تاثیرگذار در کشور است که نقش مهمی در رشد و توسعه کشور در ابعاد مختلف دارد.

خداییان اضافه کرد: در بعد ایجاد امنیت با تثبیت مالکیت مانع بروز درگیری ها می شود همچنین به رغم اینکه متولی امور اقتصادی نیست اما در تحقق اقتصاد مقاومتی تاثیر گذار است.

وی درباره نقش سازمان ثبت اسناد در وصول معوقات بانکی اظهار داشت: در سال ٩٧ حدود ١٠ هزار میلیارد تومان و در ۶ ماهه نخست امسال نیز بیش از هفت هزار میلیارد تومان از طریق اجرای امور ثبت، معوقات بانکی وصول شده است.

معاون رئیس قوه قضائیه افزود: در ۶ ماهه نخست امسال بیش از هزار و ۴٠٠ میلیارد تومان درآمد به خزانه واریز کرده است.

وی ادامه داد: سازمان ثبت اسناد و املاک علاوه بر ثبت اختراعات به بازاریابی و برندسازی کمک می کند و مرکز مالکیت معنوی با برگزاری دوره های آموزشی سعی دارد تا به شرکتهای نوپا کمک کند تا محصولات خود را تجاری سازی و روانه بازار کنند.

خداییان با تاکید بر اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک به شفاف سازی کمک می کند، گفت: این سازمان دارای سامانه های متعدد است که در اختیار دستگاه های نظارتی قرار دارد و مانع سواستفاده افراد سودجو می شود.

وی درباره نقش سازمان ثبت اسناد در پیشگیری از پولشویی افزود: افراد سودجو سعی می کنند از طریق خرید و فروش املاک پولشویی کنند اما هرگونه نقل و انتقال رسمی امکان ردیابی افراد پولشو را فراهم می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =