کد خبر: 6958
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
مهاجرت

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه مهاجرت ژن‌های هوشمند به عنوان یک نظریه مطرح است، گفت: بر اساس این نظریه، مهاجرت نخبگان، از دست دادن ژن‌های هوشمند است که سرمایه و ثروت ملی محسوب می‌شوند. حفظ، صیانت و کرامت نخبگان باید به عنوان یک پروژه ملی تعریف شود.

فی نیوز- از اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل با تاکید بر اینکه باید همه تلاش و همت خود را به کار گیریم تا شرایط را طوری فراهم کنیم که نخبگان کشور را حفظ کنیم، اظهار داشت: صیانت از نخبگان باید به عنوان یک پروژه ملی تعریف شود.

وی افزود: با مهاجرت آنان، نه تنها نخبگان کشور که ثروت ملی هستند از دست می روند، بلکه پس از گذشت قرن‌ها از نظر ژنتیکی کشورهای نخبه‌پرور به جوامع نخبه تبدیل خواهند شد و درصد ژن‌های هوشمند آنها به شکل گسترده‌ای افزایش می یابد. بنابراین در زمینه تولید علم و فناوری پیشتاز خواهند بود.

زلفی گل ادامه داد: در نتیجه فراهم نبودن شرایط برای حفظ نخبگان، کشورهای نخبه‌گریز روز به روز فقیرتر شده و به دلیل همین فقر، وابسته‌تر می‌شوند و تعادل جهانی با شدت بیشتری به هم می‌خورد. بنابراین ضرورت دارد، موضوع حفظ، صیانت و کرامت نخبگان به عنوان یک پروژه ملی تعریف و عوامل دافعه‌زا رفع شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از راهکارهای عملی برای جلوگیری از مهاجرت طیف وسیعی از ژن‌های هوشمند، را حمایت مادی و معنوی از انجام پژوهش‌های فناورانه دانست که منجر به تولید ثروت از دانش شود.

وی همچنین مشارکت بخش خصوصی در تاسیس مراکز پژوهشی تخصصی و به کارگیری نخبگان در این مراکز را در حفظ نخبگان، مهم و موثر ارزیابی کرد.

 

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =