زلزله

کارشناس ارشد زلزله شناسی گفت: حرکت گسل بزرگ زاگرس که از شمال غربی کشور آغاز و تا جنوب شرقی کشور امتداد پیدا می کند، عامل مهم زلزله 5.7 ریشتری چلگرد کوهرنگ چهار محال و بختیاری است.

«پویان منصوری» افزود: گسل سراسری زاگرس یکی از گسل‌های بنیادین ایران در کمربندی چین‌ خورده زاگرس است که به طول تقریبی ۱٬۵۷۵ کیلومتر از شمال‌غربی ایران تا شمال تنگهٔ هرمز ادامه پیدا می کند.

این کارشناس ارشد زلزله تاکید کرد: آمارها نشان می دهد که روزانه به طور متوسط 30 زلزله بزرگ و کوچک و بیش از 11 هزار زلزله سالانه در ایران رخ می دهد و این حاکی از این است که کشورمان یک کشور زلزله خیز است و سازندگان باید در اجرای آیین نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله به رعایت استاندارد 2800 اهتمام ویژه ای داشته باشند تا با استحکام بیشتر ساخت وسازها خسارت های احتمالی زلزله در مناطق مختلف کشور به حداقل برسد.

منصوری با بیان اینکه تاکنون بیش از 1100 منطقه در کشور که خطر نسبی زلزله دارند شناسایی شده است، گفت: در مجموع سالانه شاهد زلزله کم، متوسط ، زیاد و بسیار زیاد در این مناطق در کشورمان هستیم.

وی، به مشخصات زلزله چلگرد چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: این زلزله در یک منطقه زلزله خیز کشور در عمق 10 کیلومتری به وقوع پیوست و در آیین نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله، 246 منطقه کشور دارای زلزله بسیار زیاد، 705 منطقه دارای زلزله زیاد، 145 منطقه دارای زلزله متوسط و 8 منطقه دارای زلزله کم تقسیم بندی شده است.

به گفته وی، گسل سراسری زاگرس به دو بخش تقسیم می شود قسمت اول به طول ۱٬۳۲۵ کیلومتر، از مرز شمال‌غربی تا شرق حاجی‌آباد در استان هرمزگان کشیده شده و دارای راستای شمال‌غربی - جنوب‌شرقی و شیب آن به سمت شمال ‌شرقی است و قسمت دوم این گسل به طول ۲۵۰ کیلومتر از حاجی‌آباد به سمت جنوب ادامه می‌یابد و شیب آن به سمت شرق و شمال ‌شرقی است و این زلزله در قسمت اول این گسل به وقوع پیوسته است.

این کارشناس ارشد زلزله شناسی کشور با بیان اینکه در دو دهه گذشته در این منطقه زلزله های زیادی به ثبت رسیده است، اظهارداشت: هرچند که پس لرزه های این زلزله زیاد نبود اما تاکنون ۲۲ پس‌ لرزه از این زلزله ثبت شده که بزرگترین آن ۳.۷ ریشتر و ضعیف‌ترین آن به بزرگی ۲.۳ ریشتر بوده است.

منصوری با بیان اینکه گسل سراسری زاگرس از نوع گسل‌های راندگی - فشاری است و نقش چشم‌گیری بر لرزه‌خیزی ایران دارد، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ابرگسل زاگرس از چندین گسل فرعی تشکیل شده که به علت جوان بودن این گسل شاهد زلزله های زیادی در این منطقه بزرگ زلزله خیز کشور هستیم.

براساس گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین ‌لرزه ای به بزرگی ۵.۷ ریشتری ساعت 9 و 6 دقیقه صبح دوشنبه 12 مهرماه سال جاری نقاط مرزی استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان حوالی چلگرد را لرزاند.

این زمین لرزه در ۳۳ کیلومتری چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد و نزدیک‌ترین مراکز استان‌ها به محل وقوع این زلزله، شهرکرد با ۱۰۲ کیلومتر و اهواز با ۱۵۸ کیلومتر بوده است.

چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ در ۹۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =