کد خبر: 6588
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
باقری

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح توسعه قدرت دفاعی را یک وظیفه اجتناب‌ناپذیر برای نظام اسلامی دانست و گفت: وزارت دفاع باید متناسب با نیاز دفاعی کشور و تغییر صحنه نبرد، توان دفاعی را ارتقا دهد.

سردار سرلشکر «محمد باقری» در مراسم تکریم امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر سابق دفاع و معارفه امیر «محمدرضا قرایی آشتیانی» وزیر جدید دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که صبح امروز در مرکز همایش‌های امام علی (ع) شهرک امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: توسعه قدرت دفاعی برای نظام اسلامی یک وظیفه قطعی و اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم به مسلمانان دستور داده که از جهت ساز و برگ نظامی تلاش کنید و خود را بسازید تا موجب بازدارندگی و عدم تعرض دشمنان شوید و بدین وسیله تهدیدات را از جامعه اسلامی دور کنید.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه تدابیر فرمانده معظم کل قوا را در این زمینه دائماً شنیده و آویزه گوش قرار داده‌ایم، افزود: افزایش و ارتقای توان دفاعی همواره در احکام به فرماندهان نیروهای مسلح ابلاغ شده است و وزارت دفاع تمهید مقدمات آمادگی دفاعی و توسعه توان دفاعی را مبتنی بر پیشرفت تکنولوژی نظامی بر عهده دارد.

سرلشکر باقری گفت: امروز نظام اسلامی در مقطع زمانی خطیری قرار گرفته است؛ چراکه در منطقه‌ای قرار گرفته‌ایم که مهمترین درگیری‌های جهان را در طول سال‌های اخیر دیده است؛ آمریکا به بهانه‌های گوناگون از جمله حادثه مشکوک ۱۱ سپتامبر به این منطقه لشکرکشی کرد و در طول تمام ۴۲ سال گذشته، همواره در منطقه حضور داشته و آن را ترک نکرده است و توطئه‌های متنوع‌تری را در منطقه ایجاد کرده که آخرینِ آن در افغانستان محقق شده است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها با ظلم و کشتار مردم افغانستان وارد این کشور شدند و پس از مدتی با شکست خفت‌بار، این کشور را ترک کردند؛ در واقع مردم افغانستان را دچار مشکلات متعدد کرده و و سپس این کشور را رها کردند و رفتند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: آمریکا با وجود بیش از ۲ هزار میلیارد هزینه که بر روی دست ارتش افغانستان گذاشت، ارتش این کشور را به ارتشی بی‌خاصیت، ظاهری و سست‌بنیان تبدیل کرد که تنها ۱۱ روز توانست در برابر گروه مهاجم مقاومت کند.

سرلشکر باقری با اشاره به اینکه سالانه بیش از چهار میلیارد دلار هزینه ارتش افغانستان شد، افزود: آمریکایی‌ها مسبب سایر توطئه‌ها و تهدیدها در این منطقه شده‌اند و در چنین شرایطی، کشوری می‌تواند با اقتدار به راه خود ادامه دهد که از توان دفاعی بومی، کارآمد و خوداتکا برخوردار باشد.

وی با تأکید بر اینکه امروز عصاره دانش‌ها در حوزه توان دفاعی و در خدمت ارتش‌ها قرار گرفته است، گفت: آنچه امروز مشاهده می‌شود، تغییر صحنه نبرد و تغییر نوع جنگ‌ها و ارتقای فناوری‌ها بر اساس دانش روز است که این موضوع سبب می‌شود تا وزارت دفاع نیز در این عرصه متناسب با تغییرات پیش رو کار را پیش ببرد.

سردار باقری عنوان کرد: وقتی به جنگ «قره‌باغ» نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم که با جنگ‌های گذشته تفاوت اساسی داشت و همان‌طور که شاهد بودیم در این جنگ، بسیاری از تجهیزات سنتی از خاصیت افتادند و کارایی لازم را نداشتند؛ لذا قطعاً درگیری‌ها و منازعات آینده شگفتی‌های بیشتری را به همراه خواهند داشت.

وی با تأکید بر اینکه امروز حرکت در مسیر تحقیقات پیشرفته در لبه فناوری جهانی وظیفه وزارت دفاع است، افزود: امروز توسعه کمّی وکیفی تجهیزات متناسب با صنایع جهانی و تولید تجهیزات و تسلیحات از وظایف وزارت دفاع است؛ در کنار این، مسئولیت اداره بازنشستگان نیروهای مسلح نیز از وظایف اساسی وزارت دفاع است. سایر پشتیبانی‌ها از نیروهای مسلح و نمایندگی نیروهای مسلح در دولت نیز از وظایف سنگین وزارت دفاع است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: بودجه بسیار اندکی را در مقایسه با سایر کشورها در اختیار نیروهای مسلح قرار دادیم، اما خروجی و نتیجه کار نیروهای مسلح ما هم قابل قیاس با سایر کشورها نیست.

سرلشکر باقری گفت: اتفاقاتی در وزارت افتاده است که ما خودمان هم باور نمی‌کردیم؛ مثلاً نقطه‌زنی موشکی بالستیک کار آسانی نیست. موشک «اسکندر» که ۳۰۰ کیلومتر برد دارد و نقطه‌زن است را روس‌ها حاضر نشدند شکل و شمایل آن را هم در اختیار ما بگذارند، اما ما به فناوری نقطه‌زنی دست یافتیم.

وی همچنین با قدردانی از عملکرد خوب امیر «حاتمی» در وزارت دفاع افزود: امروز به واسطه زحمات امیر حاتمی در وزارت دفاع در همه حوزه‌های این وزارتخانه شاهد رشد و بالندگی هستیم و برای ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: میزان ارتقای برنامه‌های وزارت دفاع در مقایسه با بودجه‌ای که در اختیار وزیر سابق دفاع بود، نشان دهنده عملکرد بسیار خوب ایشان بوده و امیر حاتمی در حوزه بازنشستگان هم تلاش چشمگیری کردند.

سرلشکر باقری به کسب بیشترین رأی اعتماد در مجلس شورای اسلامی از سوی وزیر دفاع جدید اشاره و خاطرنشان کرد: این امر نشانه اعتماد نمایندگان ملت به امیر «آشتیانی» است و ایشان در این مسئولیت هم خواهند درخشید و مسیر رشد و ارتقای صنعت دفاعی و سایر مأموریت‌ها را به نحو مطلوبی خواهند پیمود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =