کد خبر: 6464
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۵
سلیمی

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان گفت: به علت درگیری و ناامنی صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان در یک ماهه گذشته 60 درصد کاهش یافته است

«سید حسین سلیمی» افزود: در کشوری که اغتشاش و جنگ وجود دارد صادرات کالا به این کشور بسیار پر ریسک است و صادر کنندگان حاضر به صادرات کالای خود به افغانستان نیستند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان یادآورشد: سال گذشته حجم صادرات ایران به کشور افغانستان به دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید ولی امسال به علت مشکلات بیماری کرونا پیشنهاد ما به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است.

سلیمی افزود: هرچند که برنامه ریزی ما صادرات ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری امسال به افغانستان است اما درگیرهای این کشور عملا صادرات محصولات ایرانی را به افغانستان در این دو ماه بسیار کاهش داده است به طوری که در یک ماه گذشته صادرات ایران به دلیل بسته شدن پایانه های مرزی افغانستان ۶۰ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه هم اکنون پایانه های میلک و گمشاد تعطیل شده است گفت: با  بسته شدن پایانه های مرزی میلک و گمشاد فعالیت گمرک جمهوری اسلامی ایران در مناطق تعطیل شده ‌است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان اظهارداشت: پیش از این نیز به علت آتش سوزی پایانه اسلام قلعه در افغانستان پایانه مرزی دوغارون مسدود شد و از عملا بیش از دو هفته صادرات محصولات ایرانی به این کشور به حداقل رسید.

سلیمی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد صادرات ایران به کشور افغانستان از طریق پایانه مرزی دوغارون انجام می شود، گفت: این در حالی است که فعالیت این پایانه مرزی نیز به حداقل رسیده به طوری که تا هفته گذشته که روزانه بیش از ۱۰۰ کامیون از این پایانه تردد داشتند، هم اکنون روزانه به ۳ تا ۵ کامیون رسیده است و صادرات کنندگان ایرانی به علت ریسک بالا و ترس از دست دادن سرمایه های خود حاضر به ارسال کالاهای خود به افغانستان نیستند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان در عین حال تاکید کرد: اگر تا چند روز آینده آرامش به کشور افغانستان بازگردد شاید بتوانیم با برنامه ریزی مناسب کاهش صادرات خود را با تلاش تجار و بازرگانان ایرانی و همکاری گمرک و سایر مسئولان دستگاه های اجرایی جبران کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان با بیان اینکه درگیریها در کشور افغانستان ادامه دارد و در این شرایط وضعیت تجارت ما با کشور افغانستان معلوم نیست و حتی یک و یا دو هفته، آن طرف مرز دوغارون در اختیار نیروهای طالبان بود و با این وضعیت امکان صادرات کالای ایرانی به افغانستان وجود ندارد.

سلیمی تاکید کرد: ناامنی در افغانستان باعث کاهش زیاد صادرات محصولات ایرانی به این کشور شده است، هرچند که مردم مسلمان افغانستان به کالاهای ایرانی خو گرفته اند و طبع غذایی و سلیقه ایرانی دارند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان افزود: پیش بینی ما این بود که ماهانه به طور متوسط ۲۰۰ میلیون دلار کالای ایرانی به افغانستان صادر شود اما برآوردهای ما این است که در طی یک ماه گذشته صادرات ایران به کشور افغانستان به دلایل پیش گفته به حدود ۳۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه اینکه بعید است با توجه به درگیریها در افغانستان صادرات ما ماهانه به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار و در سال به ۲میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برسد، گفت: متاسفانه ادامه درگیریها و مسایل و مشکلات بیماری کرونا اجازه نخواهد داد امسال بتوانیم صادرات خود را همانند سال های گذشته به افغانستان ادامه دهیم، زیرا در حال حاضر فعالیت گمرک مرزی میلک در استان سیستان و بلوچستان متوقف شده و تردد کامیون‌های ایرانی نیز از مرز دوغارون به حداقل رسیده ‌است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =