شیرمردی

هفته گذشته را در حالی پشت سر می گذاشتیم به عنوان هفته مهارت نامگذاری شده بود و هم زمانی و نزدیکی آغاز بکار دولت سیزدهم که دغدغه اصلی رئیس جمهور منتخب حضرت آیت الله رئیسی اشتغال جوانان و بانوان است موجب شده که حقیر چند نکته را در باب اشتغال و مهارت بیان کنم.

مهارت افزایی یعنی توانمندسازی جامعه تا مستقل از دولت ها بتواند روی پای خودش بایستد. 
جامعه به ویژه جوانان و بانوان خانه دار مهارتهای لازم را کسب کنند تا بتوانند خودشان، کارآفرین شوند و مدام وابسته به دولتها نباشند. 
مهارت افزایی یعنی قدرتمندسازی جامعه. اما مهارت فقط در بعد فنی، حرفه ای و اقتصادی نیست بلکه مهارت در کسب مهارت های سبک زندگی هم است. 
چگونه شهروند بهتری باشیم؟ تقویت مفهوم شهروند بودن به معنی واقعی آن نیازمند افزایش مهارت ها در بعد سبک زندگی است. 
مهارت در کنترل خشم، مهارت در احترام به حقوق دیگران، مهارت در قانونمداری، مهارت در افزایش سرانه مطالعه غیردرسی، مهارت در همزیستی اجتماعی، مهارت در مقابله با خشونت و انواع آسیب های اجتماعی و .... همگی اینها مهارت هستند؛ مهارت برای یک زیست اجتماعی سالم، بانشاط و پویا. 
از سوی دیگر و از منظر آموزش های فنی و حرفه ای اگر به قضیه نگاه کنیم هرچه مهارت افزایی در بین نوجوانان و جوانان بانوان .. افزایش یابد خود به خود نرخ بیکاری هم کاهش می یابد. 
برعکس، داشتن شغل را هرچه به تعریف شغلی دولتی محدود و منحصر کنیم خود به خود موج بیکاری هم بالاتر می رود. 
پس، جایگاه آموزش های فنی و حرفه ای یک جایگاه مهم در اقتصاد توسعه است. 
اما برای شروع یک شغل، نیاز است حمایت های لازم مالی و اعتباری صورت گیرد تا مهارت کسب شده به یک شغل و کار پایدار تبدیل شود. 
در دولت مردمی سیزدهم مهارت افزایی را می بایست در همان دوران جامعه پذیری کودکی، تقویت کرد تا وقتی فرد به سن اشتغال می رسد فردی توانمند و متکی به خود در جنبه های کارآفرینی باشد. 
انشاالله

 سید مهدی شیرمردی 
پژوهشگر اقتصادی

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =