کد خبر: 6224
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
اژه ای

رئیس قوه قضاییه گفت: محور قوه قضاییه اجرای سند تحول است و این دوره، دوره تحول و تعالی است و باید همانگونه که انتظار مردم است با وحدت و یکپارچگی همه مسئولان، همکاری سه قوه، نیروهای نظامی و انتظامی قدم‌های بلند و جهشی داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در مراسم تکریم و معارفه روسای قوه قضاییه افزود:‌ خدا را بی نهایت سپاسگزارم که همچنان  الطاف بر این ملت و امت از باب همه نعمات سرازیر است و تشکر می کنم از مقام معظم رهبری که با تایید باری تعالی به بهترین وجه سکان کشتی انقلاب را عهده دار هستند و با تمام وجود می بینیم این کشتی در مسیر رسیدن به  مقصد اعلا  است و تشکر می کنم بار دیگر اعتماد کردند و از درون قوه رئیس قوه قضاییه را  انتخاب فرمودند.

وی ادامه داد: بسیار خوشحال بودم اگر شخص دیگری را انتخاب می کردند و به هر تقدیر اینگونه بود و اکنون به فضل پروردگار و همکاری قوا و همه نخبگان و دلسوزان با قدرت و قوت این مسئولیت خطیر را دنبال خواهم کرد و می توانیم قدم هایی را در جهت خدمت به نظام و مردم و ارزش ها برداریم.

محسنی‌اژه ای گفت:‌تشکر می کنم از همه کسانی که با اظهار محبت ها طلبه حقیر و ضعیف را مورد لطف قرار دادند و پوزش می طلبم که بسیاری از افراد مایل به حضور در این مراسم بودند اما به دلیل رعایت پروتکل ‌های بهداشتی میسر نشد.

رئیس قوه قضاییه اظهارداشت: از خداوند می خواهم درک صحیح شرایط، اخلاص در عمل و توان  تحمل این بار سنگین را به من عنایت کند و از روح پیامبر اعظم، زهرای مرضیه، معصومین و روح شهدای بزرگ مدد می طلبم تا در جهت کمک به اسلام و انقلاب گام بردارم.

وی ادامه داد:‌ گسترش عدل و عدالت در همه ساحت‌ها، مبارزه قاطع تر و بدون تبعیض با فساد در همه عرصه‌ها ، توسعه فناوری برای خدمت بهتر و ارزان تر و در مواردی به صورت مجانی به مردم، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مردمی برای اقدامات پیش رو از جمله پیشگیری از وقوع جرم، کاهش ورودی پرونده ها به قوه قضاییه، صلح و سازش، ایجاد سازوکار گسترش آزادی‌های مشرع از جمله محورهای این تحولات خواهد بود.

وی با اشاره به گسترش آزادی‌های مشروع افزود:‌ در قانون اساسی و در ابلاغ معظم رهبری به موضوع گسترش آزرادی های مشروع اشاره شده است و این موضوع سازو کاری می‌خواهد تا بتوانیم از آزادی‌های مشروع بیش از پیش دفاع کنیم زیرا اگر این آزادی‌ها گسترش یابد و از بسیاری از محدودیت‌هایی که اسلام اجازه داده است بسیاری از اقدامات خلاف قانون جلوگیری می‌شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت بازنگری در قوانین و مقررات گفت: اکنون وجود ضابطان و قضات ضروری است اما باید نوع ارتباط این دو و کاری که مشترک انجام می دهند، بازنگری شود.

محسنی‌اژه‌ای اظهار داشت: بازنگری در نحوه سرویس‌دهی به مقامات امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی برای ایجاد امنیت، آرامش به صورت گسترده برای همه اقشار جامعه و با هدف پیشگیری از نفوذ دشمنان و بدخواهان در لایه های مختلف نظام و ادارت و جلوگیری از تجسس و تفحص بی مورد و احیانا ورود به حریم خصوصی از دیگر محورهایی است که ددر دوره جدید پیگیری می‌شود.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: توجه ویژه به خانواده بزرگ قوه قضاییه از دیگر محورهایی است که در دوره تحول پیگیری خواهد شد هرچند در سال‌های مختلف تلاش های وافری شده است و از روسای قبلی قوه قضاییه تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: باید به خانواده قوه قضاییه توجه بسیاری شود تا مردم این خانواده بزرگ را بشناسند و صیانت کامل از قوه قضاییه صورت گیرد زیرا اگر در این قوه کوچکترین لکه‌ای وجود داشته باشد بلافاصله دیده می‌شود.

محسنی‌اژه‌ای درباره تظلم خواهی گفت: تکریم این افراد با رفتار ما از یک سو و از سوی دیگر فراهم کردن سرویس مناسب انجام می‌شود و قوه قضاییه ملجأ و پناه هر تظلم خواهی خواهد بود و مردم باید بدانند جایگاهی در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد که به آنها کمک می‌کند و در مدت زمان کوتاه به تظلم خواهی آنها پاسخ می‌دهد.

وی اظهارداشت: افراد بسیاری هستند که توانایی دسترسی به وکیل ندارند و نمی‌توانند به مراجع قضایی هم مراجعه کنند، آنان نمی‌توانند حق الزحمه کارشناسی پرداخت کنند و باید نگاه ویژه‌ای نسبت به این قشر داشته باشیم و ساز و کاری برای آنها تدوین کنیم و در همین راستا باید دولت و مجلس کمک کنند.

محسنی‌اژه‌ای افزود: یقین دارم با حضور آیت‌الله رئیسی در دولت آینده که به تمامی کمبودها در قوه قضاییه آگاه است، می‌توانیم مسائل متعددی را حل کنیم و با همکاری مجلس دست به دست همدیگر ‌دهیم تا مشکلات مردم را کمتر کنیم.

وی با اشاره به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم گفت: همه ما به این موضوع واقف هستیم و امیدوارم به کمک مجلس، دولت و همکاران قضایی بتوانیم زمینه‌های رانت را برطرف کنیم و اگر بستر فساد وجود داشته باشد و مقابل گلوگاه ها نایستیم، مبارزه ناقص می‌شود.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه از نقد منصفانه استقبال می کنم افزود: از امروز مسئولیت من سنگین‌تر شد و در مقابل خداوند، همه مجموعه و کسانی که اعلام آمادگی کردند تا کمک کنند و همچنین در مقابل مردم مسئولیت دارم و امیدوارم بتوانم این مسئولیت را به خوبی به پایان برسانم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =