کد خبر: 5206
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۹
واکسن کرونا

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: هم اکنون 170 شرکت بین المللی در جهان 12 میلیارد دوز واکسن کرونا تولید کرده اند.

«مصطفی قانعی» افزود: طبق برنامه ریزیهای انجام شده قراراست تا شهریور ماه سال اینده این شرکت ها 20 میلیارد دوز واکسن کرونا تولید کنند.

وی با اشاره به روند تولید واکسن کرونا در ایران بیان کرد: تا پایان سال جاری 6 و یا 7 شرکت ایرانی واکسن تولید می کنند و واکسنی که با مشارکت کوبایی ها در ایران تولید می شود، تا بهار سال آینده تزریق همگانی آن در کشور آغاز می شود.

قانعی اظهارداشت: واکسنی که با مشارکت کوبایی ها در ایران تولید می شود در فاز نخست در کوبا به 56 نفر و در فاز دوم به بیش از 100 نفر دیگر تزریق شده و در فاز سوم قرار است، همزمان با کوبا در ایران نیز به چندین هزار نفر تزریق شود.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: هر چند که تولید واکسن در 6 و یا 7 شرکت ایرانی آغاز شده اما به نظر می رسد که زودتر از همه در ایران واکسن کوبایی وارد بازار شود و سایر واکسن ها نیز طی یک و یا دو هفته دیگر مطالعات بالینی آنها آغاز شود.

وی با اشاره به هدف اصلی برنامه کوواکس و سازمان بهداشت جهانی یادآور شد: تسریع در ساخت و تولید واکسن‌ و حصول اطمینان از توزیع عادلانه آن در بین همه کشورهای جهان از مهم ترین ها هدف سازمان بهداشت جهانی در برنامه کوواکس است.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، افزود: کوواکس 4 نوع واکسن به کشورهای جهان معرفی شده که واکسن پروتئینی، کشته شده، حامل ویروس و ام آر ان ای است و کشورها خودشان می توانند هرکدام را که نیاز دارند انتخاب کنند.

به گفته وی، با توجه به پرداخت وجه خرید 16 میلیون و 800 هزار دوز به کوواکس قرار است تا اسفندماه سال جاری 2 میلیون دوز و اوایل سال آینده همه این واکسن ها وارد کشور شود و اولویت نخست تزریق به کادر درمانی و پس از آن به افراد بالای 65 سال سن که بیماری از جمله فشار خون داشته باشند، تزریق شود.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: سازمان بهداشت جهانی در طرح کوواکس تاکید کرده است که در مرحله نخست 10 درصد جمعیت هر کشوری به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند و اولویت تزریق با افرادی  است که اگر کسی این بیماری را بگیرد ممکن است جان خود را از دست بدهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =