کد خبر: 3184
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
ربیعی

سخنگوی دولت در واکنش به ادعای برخی از رسانه‌ها مبنی بر این که فشار دولت باعث کاهش حکم حسین فریدون از ۷ سال به ۵ سال شده است تصریح کرد: این موضوع از بنیان دروغ است.

علی ربیعی ظهر چهارشنبه در حاشیه حیات دولت در جمع خبرنگاران در مورد حکم حسین فریدون که برخی رسانه ها مطرح کردند که دولت فشار آورده که حکم ۷ سال به ۵ سال کاهش پیدا کند گفت: اصلا این حرف را کسی باور می کند که دولت فشار بیاورد بگوید ۷ سال را بکنید ۵ سال. این حرف از بنیان دروغ است.

سخنگوی دولت ادامه داد: رئیس جمهور به هیچ وجه در این فرایند دخالت نداشته است و هیچ بحثی را هم مطرح نکرده، تصمیمی است که قوه قضاییه گرفته است و امیدواریم که این تصمیم منصفانه باشد.

ربیعی گفت: پرسش مهم این است که حکم داده شده و به آن احترام گذاشته می شود و هیچ مشکلی نیست اما محتوای پرونده در سایت هایی می رود که علامت غلط داده می شود که بعضی ها باید پاسخگوی این روند باشند.

وی درباره بسته های حمایتی که قرار بود پایان هر فصل ارائه شود، گفت: این بسته ها در پایان هر فصل به گروه های خاص خود پرداخت شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که ۶۰ نماینده مجلس در نامه ای به شورای نگهبان درخواست رد لایحه تفکیک وزارت خانه صنعت، معدن و بازرگانی را داشته اند. ‌آیا این بی‌احترامی به این تصمیم دولت نیست، گفت: آنهایی که رای ندادند به شورای نگهبان نامه دادند که این طرح را رد کنند.  تنها ایرادی که شورای نگهبان می‌توانست از نظر قانون اساسی بگیرد این است که به دولت بار مالی نباید تحمیل کند.

وی اضافه کرد: دولت قبلا لایحه داده بود و بار مالی آن را در نظر گرفته بود، بنابراین این تفکیک هیچ بار مالی برای دولت ندارد و ما این را به شورای نگهبان اعلام کرده ایم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از سخنان اخیر رئیس سازمان صدا و سیما گفت:‌ هیچ وزیری از طرح مسائل کارگران در صدا و سیما نه گله و نه شکایت داشته است و به عنوان سخنگوی دولت بسیار خوشحالم که مسائل تولید و کارگری مورد نقد قرار بگیرد.

وی افزود: اما اگر روی خصوصی سازی علامت می‌دهند آدرس درست بدهند و خصوصی سازی را به یک شخص بازنگردانند، دقیقا بگویند از چه زمانی شروع شده و چه اتفاقاتی رخ داده است و اگر دولت بخواهد کوچک شود این مسیر خصوصی سازی است که باید اصلاح شود وگرنه ما از بیان کارگران استقبال می کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: آن پولی که در نظر گرفتیم قرار شد بانک ملی پرداخت کند، هم معوقات و هم چند ماه حقوق در آن مستتر است و تصمیمی که دولت گرفته است پیدا کردن کنسرسیوم‌ها برای واگذاری به آنها است.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری اضافه کرد: در حال حاضر با دو کنسرسیوم صحبت شده که عقبه خرید تولیدات هپکو را داشته باشد و یک گام مهم تعیین مدیرعامل قوی و مدیرعاملی است که با مسائل بومی و منطقه ای آشنا باشد صورت گرفته است، بنابراین همچنان موضوع هپکو در دستور کار ۴ وزیر تحت نظر معاون اول رییس جمهور دنبال می شود.

ربیعی درباره تغییر اصلاح و خصوصی سازی گفت: گونه های جدیدی از اطمینان بخشی از افرادی که به خصوصی سازی می آیند شروع شده است. چیزی که تحت عنوان واژه اهلیت از آن استفاده می شود. در این زمینه مباحث جدی مطرح است حتی در یکی دو مورد خصوصی سازی، طرف چک های برگشتی داشتند به آنها واگذار نشده است نشان می دهد که در این زمینه دقت ها بالا رفته است. بخشی هم راجع انواع خصوصی سازی است مثل پیمان مدیریت یا اجاره به شرط تملیک که روی آن بحث می شود.

سخنگوی دولت اظهار داشت: ملت و دولت ایران معتقد است که هرگونه تصمیم گیری برای یمنی‌ها باید توسط خود آنها اتخاذ بشود و اتفاقا طرح‌هایی که ما برای صلح منطقه داده بودیم تصمیم‌گیری در مورد یمن، توسط خود آنها بود.

ربیعی بیان کرد: اعتقاد ما بر این است که عدم بمباران یمن و با بیرون رفتن کشورهایی که چه از نظر جغرافیایی و زمین و چه از این نظر که چه ساخت سیاسی در یمن روی کار بیاید نقطه نظر دارند، صلح یمن محقق خواهد شد.

وی عنوان کرد: به اعتقاد من، برداشت غیردقیق از صحبت‌های من انجام شده چرا که بیش از همه معتقدیم تصمیم‌گیری در مورد یمنی‌ها باید توسط خود آنها صورت بگیرد ولی خوشبختانه اصل پیام من تکذیب نشده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: الان هم اعلام می‌کنم که ما از صلح منطقه و از صحبت با همه کشورها استقبال می‌کنیم و امیدوار هستیم که همانطور که در طرح ۴ ماده‌ای که امروز از سوی رئیس جمهوری اعلام شد، بنا بود که اگر ترامپ اطمینان بخشی انجام بدهد و این طرح به امضا برسد، یک بند آن بحث صلح منطقه، توسط منطقه و اینکه هیچ کشوری تعرض به منافع دیگری در منطقه نداشته باشد، از چارچوب های اصولی ما است که به آن معتقد بودیم.

سخنگوی دولت با بیان این که تقسیمات کشوری در استان فارس یکی دیگر از مصوبات جلسه هیات دولت بود، اظهار داشت: خیلی ها در استان فارس منتظر این تقسیمات بودند، امروز در هیات وزیران تصمیم گرفته شد که «کازرون» و «مرودشت» به فرمانداری تبدیل می شود و علاوه بر هفت فرمانداری جدید در استان فارس بیضا، اوز، سرجهان، زرقان، خفر، آباده طشک و کوه چنار ایجاد شد که امیدواریم کمک شود تا استان فارس بدلیل گستره استانی و تشکیلاتی توسعه بیشتری پیدا کند

ربیعی همچنین با اشاره به آتش سوزی های اخیر در جنگل های کشور گفت: در جلسه امروز هیات دولت برای تامین امکانات و تجهیزات ضروری خدمات پروازی برای کنترل آتش سوزی ها در جنگل ها ۲۰میلیارد تومان اعتبار تصویب و اختصاص یافت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =